W skutecznym przyswajaniu wiedzy pomoże Ci... sen

Drzemka podczas nauki to rytuał każdego, kto przygotowuje się do trudnego egzaminu. Okazuje się, że to intuicyjne zachowanie ma swoje podstawy naukowe. Naukowcy z Uniwersytetu w Lyonie potwierdzają, że sen podczas nauki pomaga w przyswajaniu informacji.

Naturalna senność podczas nauki

Przygotowania do egzaminu nie należą do łatwych. Wielu uczniów oraz studentów walczy z tym, by nie zasnąć nad książką i nie marnować cennego czasu. Co gorsza, na poczet przeczytania jeszcze jednej książki zdarza im się zarwać noc, co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jak podkreślają naukowcy, sen podczas nauki może przynieść korzyści i co ciekawe, poprawić koncentrację oraz pomóc z przyswajaniu wiedzy.

Krótka drzemka okaże się pomocna

Stephanie Mazza pracująca dla Uniwersytu w Lyonie przeprowadziła badania, podczas których czterdzieści osób miało za zadanie zapamiętać kilkanaście zaprezentowanych słów oraz przetłumaczenie ich z języka suahili na język francuski. Pierwsza grupa uczyła się rano, by swą wiedzą pochwalić się rano. Druga odwrotnie – uczyła się wieczorem, a dopiero po przespanej nocy sprawdziła swoją wiedzę.

Wyniki okazały się zaskakująco ciekawe. Osoby należące do grupy, która mogła pozwolić sobie na sen, zapamiętały znacznie więcej słów i wykazały się większą zdolnością koncentracji oraz skupienia podczas testu. Znacznie dłużej posiadały także w pamięci przyswojone informacje – jeszcze tydzień po eksperymencie były w stanie powtórzyć sekwencje zapamiętanych słów.

Wniosek? Podczas nauki warto się zdrzemnąć

Badania pozwalają przypuszczać, że sen podczas nauki pomaga w przyswajaniu wiedzy, a także zamiast wydłużać, skraca czas potrzebny na naukę. To również skuteczny sposób na to, by wiedza pozostała w mózgu na dłużej. Zamiast zatem walczyć z sennością podczas nauki i pić kolejny kubek kawy, warto poświęcić przynajmniej kwadrans na drzemkę. Dzięki temu więcej ważnych informacji zostanie zachowanych, a efektywność nauki ulegnie polepszeniu.